Українським водіям пропонують проходити інтелектуальний тест

Тричі проїхали на червоне світло, через подвійну суцільну чи взагалі сіли нетверезим за кермо? Доведіть, що ви не дурень, адже щоразу робити одні й ті ж помилки розумна людина не може. Так вважають розробники нового законопроекту про дорожній рух. Вони пропонують запровадити обов’язковий для всіх водіїв-новачків та порушників психологічно-інтелектуальний тест.

Ірина Винокурова, кореспондентка:

— Уявіть ситуацію: ви випили, йдете собі по вулиці, раптом людина благає по допомогу. Її необхідно терміново відвезти в лікарню. Що робити? Типові відповіді у цій ситуації — сам сяду за кермо, викличу швидку, зупиню таксі, втім, усе це з точки зору психолога — неправильні варіанти. А правильний лише один — я на вулиці п’яний? Та ніколи в житті.

Приміряти на себе таку роль, можливо, доведеться водіям — під час психологічного тестування. Автори нового законопроекту про дорожній рух пропонують зробити його обов’язковим.

Володимир Караваєв, співавтор законопроекту:

— У нас действуют совковые подходы, мы проверяем физические возможности человека, и сегодня мы, наоборот, ставим вопрос о том, чтобы требования к физическому состоянию человека упрощались и параллельно чтоб вводились тесты на умственные способности.

Такі тестування водіїв — давно не новина в багатьох країнах Європи. Найбільш відома німецька анкета, що має назву ідіотен-тест. Його складають водії, що тричі порушили правила, щоб довести — їхні розумові здібності дозволяють керувати автомобілем. Втім, у нас схема буде трохи іншою. Тестуватимуть і порушників, і водіїв-новачків.

Володимир Караваєв, співавтор законопроекту:

— Никто не собирается всех водителей брать и проверять, провдить такое тестирование, они уже своим опытом доказали, что способны управлять транспортным средством достаточно безопасно. Будет ли это касаться тех водителей, которые будут идти в автошколы? Скорее всего, да.

Основний аргумент щодо порушників простий. Якщо вони систематично нехтують правилами, це не випадковість, а свідома позиція.

Анатолій Ена, психофізіолог:

— Если он трижды нарушил, почему он трижды нарушает? Надо разобраться, он адекватен или неадекватен?

Які ж запитання зазвичай ставлять на таких тестуваннях? Ми спеціально переклали кілька з німецького ідіотен-тесту. На перший погляд, вони дивні і до керування автомобілем не мають жодного стосунку:

1. Якщо ви лягаєте спати о восьмій годині, а будильник налаштований на 9 годин, як довго ви будете спати? Правильна відповідь — одну годину.
2. Деякі місяці мають 31 день, деякі — 30. Скільки місяців мають 28 днів? Правильна відповідь —  всі місяці.
3. Скільки тварин Мойсей взяв із собою на ковчег? Правильна відповідь — На ковчег брав тварин Ной.
4. Скільки разів можна відняти від 20? Правильна відповідь — лише раз.

Ці запитання мають показати, наскільки людина уважна та здатна логічно мислити. Ми вирішили перевірити, як цей тест пройдуть українці. Тарас, Олександр та Катерина повинні за 10 хвилин відповісти на 20 запитань Професійний водій з них лише Олександр. Та в підсумку найбільше правильних відповідей дав Тарас, він редактор.

Тарас, редактор:

— Самое главное — должна быть сосредоточенность, это не с бодуна надо делать. Это 100%.

А ось студентка Катерина та шофер Олександр на більшість запитань відповіли неправильно. Тож і реальне тестування, швидше за все, провалили б.

Олександр, водій:

— Я считаю этот тест некорректным, потому что в экстренных ситуациях водитель принимает решение интуитивно.

Катерина, студентка:

— Я чувствую, что водителем мне никогда не быть, и еще я заметила, что логика у меня отсутствует.

За рік людина може зробити лише дві спроби скласти такий тест. Якщо не пощастить обидва рази, доведеться чекати наступного року. Саму анкету має розробити Міністерство охорони здоров’я після того, як ухвалять законопроект про дорожній рух. Втім, поки що її навіть не зареєстрували, адже автори — громадські активісти. А вносити документ на розгляд парламенту має право лише депутат, уряд чи Президент.