Унікальне авто України: мікроавтобус “Старт” з пластиковим кузовом

18 грудня 1963 в газеті «Правда» була опублікована невелика замітка про створення нового мікроавтобуса «Старт» із склопластиковим кузовом, який багато в чому перевернув уявлення про можливості застосування пластика в масовому автомобілебудуванні. Незважаючи на значний внесок у розвиток промисловості СРСР, проект через короткий час був забутий, тому історія створення цього мікроавтобуса обросла безліччю чуток, домислів і легенд.

Для створення мікроавтобуса був організований конструкторський відділ при експериментальній ділянці, де закипіла робота над проектом. Запросили двох випускників Харківського автодорожнього інституту Я.М. Балясного і Б.Ф. Крутенко, що мали досвід роботи зі склопластиковими кузовами при розробці гоночних автомобілів ХАДІ.

У ході роботи колектив стикався з масою проблем, адже, по суті, створювалася технологія виготовлення склопластикових кузовів. Але ентузіазм працівників, їх прагнення проявити себе не знали кордонів.

Первістком цих починань став масштабний (1:10) макет мікроавтобуса, який назвали «Старт». Над його зовнішнім виглядом трудився художник-дизайнер Ю.І. Андрос. Коли остаточний дизайн «Старту» був узгоджений з усіма членами колективу і керівництвом обкому партії, приступили до виготовлення гіпсового макета в натуральну величину. Після цього поверх макета почали виклеюють контрформу, яка з внутрішньої сторони приймала всі його обриси. Згодом у цій контрформі зсередини і виготовлялися кузова мікроавтобусів.

Для більшої жорсткості конструкції «Старту» використовувалися закладні деталі, обклеєні склопластиком: з їх допомогою до кузова кріпилися двері, підлогу і зварна рама підстави. На раму встановлювали мости і двигун від ГАЗ-21.

Перший мікроавтобус «Старт» кольору слонової кістки з вишневою смугою являв собою туристський варіант: у салоні розташовувалося три сидіння-дивана (два уздовж кузова і одне поперечне в кінці салону), шафки для посуду, капот двигуна використовувався як столик, а в багажнику був змонтований похідний умивальник.