КрАЗ ліквідатор: як створювали КрАЗ зі свинцевою кабіною

Для усунення аварії на Чорнобильській атомній електростанції в 1986 році перед автозаводами, в тому числі перед «КрАЗом» була поставлена задача – побудувати автомобіль, здатний працювати в зоні підвищеного радіаційного забруднення. Для цього на підприємстві було створено робочу групу на чолі з інженером-конструктором Віктором Холявко. Було прийнято рішення створити спеціальний автомобіль на базі самоскида КрАЗ-256Б1. Для захисту водія від радіації була розроблена спеціальна капсула з свинцю, яку передбачалася розмістити всередині стандартної кабіни – для маскування. Однак в ході роботи над модернізацією фільтровентиляційної установки ФВУ-100Н, через нехватку часу, було вирішено розмістити капсулу без кабіни.

Саму капсулу зварювали з декількох панелей. Зовнішні листи виконували зі сталевого листа товщиною 3 мм, а внутрішній простір заповнювався свинцем. Товщина свинцевої прокладки на панелях статі становила 30 мм, на бічних стінках – 25 мм, на даху – 12 мм. Вікна кабіни виготовлялися зі спеціального протирадіаційного скла розміром 300х300 мм і товщиною 75 мм. Через затримку з поставками склоблоків з Москви, капсула на перших восьми зразках не мали бічних скел. Внутрішня оббивка кабіни була виконана з вініпласту, товщиною до 8 мм.

1454848889_kak_sozdavali_kraz_so_svintsovoy_kabinoy_4

Свинцева капсула вийшла дуже важкою – її вага перевищив 3 тонни. І головне – ця вага нерівномірно розподілявся на ходову частину. Знадобилося посилення лівого лонжерона рами. Було підвищено і тиск в лівому передньому колесі – з 6,5 до 7,5 кгс / см кв. Відрегулювали на підвищений тиск і насос гідропідсилювача керма. Для кращого захисту водія від радіоактивного випромінювання механічні приводи керування автомобілем були замінені на гідропневматичні і пневмоелектричні. Так, було встановлено гідропневматичний привід управління зчеплення, а на середньому мосту застосували енергоакумулятори з пневматичним управлінням. У самій роздавальній коробці була постійно включена знижена передача, яка вимикалася в нейтральне положення електропневмоприводом. Робота фільтровентиляційної установки забезпечувалася від генератора двигуна, а в разі його зупинки – від АКБ, кількість яких збільшили до чотирьох.

1454848900_kak_sozdavali_kraz_so_svintsovoy_kabinoy_20

Перший примірник спеціального автомобіля КрАЗ-256Б1-030 виїхав з воріт експериментального цеху 10 липня 1986 року. Машина була обкатана в районі Кременчука. Протягом наступного тижня була виготовлена партія з семи машин. А всього самоскидів-ліквідаторів побудували 18 одиниць. Останні зразки були зроблені 27 липня, тобто практично через місяць після отримання завдання.